Ljetne studentske prakse u IN2 grupi
Ovo ljeto u IN2 grupi na stručnoj ljetnoj praksi u Zagrebu bili su studenti i studentice FER-a, Filip, Luka, Jan, Antonija i Ana, dok je u uredu u Osijeku bio Lovro, student FERIT-a.
Zanima vas kako im je bilo kod nas, što su novo naučili i imaju li želju ponovo doći k nama, ali i jesu li naši mentori naučili nešto novo od svojih „mentees“ 😊, pročitajte u intervju u nastavku.
Zašto si odabrao baš IN2 grupu za svoju studentsku ljetnu praksu? Što te zainteresiralo?
Filip: Na FER-u postoji mogućnost prijava na ljetne prakse putem FER-ovog Centra karijera i na taj sam način došao do IN2 grupe. Privukli su me tema i zadaci koji su bili opisani u objavi prakse: Korištenje Highcharts library-ja u Angular okruženju za vizualizaciju velike količine podataka mjerenja sa mjernih stanica. Odmah mi se svidjela tema i prijavio sam se.
Ana: Prijavila sam se na IN2 praksu jer sam htjela doći do iskustva rada u industriji i smatrala sam da je IN2 pravo okruženje za upravo to. Fokus moje prakse je rad u Oracle APEX-u, a znanje stečeno na faksu mi je uvelike pomoglo i omogućilo mi je da odmah krenem s konkretnom primjenom jer sam već bila upoznata s većinom koncepata.
Lovro: Moj mentor u IN2 bio je Matko Čeme, kojeg sam imao priliku i ranije upoznati na FERIT-u, gdje je držao dva kolegija i znao je spomenuti da radi u IN2 grupi i da je firma brutalna. Odlučio sam da je vrijeme da to provjerim je li to zaista tako i prijavio sam se na praksu u IN2.
Anotnija: Prijavila sam se na praksu IN2 grupe jer se bave novim tehnologijama, točnije Oracle APEX-om, što mi se činilo zanimljivim, a iz prethodnih praksi mi je ostao u lijepom sjećanju. U IN2 timu sam ponavljala znanje koje sam stekla na fakultetu, učila o novim tehnologijama i konceptima te primjenjivala sve to na konkretnim zadacima.
Jan: Izuzev područja koje me zanimalo (tema Janova prakse je: Izrada AR aplikacije u Flutteru) i s kojim sam već imao doticaja u prošlosti, portfolio IN2 grupe mi je pokazao o kakvog firmi se radi i što točno mogu očekivati. Dolaskom u IN2 dodatno sam se iznenadio, jer mi se čini da svako malo čujem neko novo područje koje se nalazi u bogatom opusu IN2 grupe, uz poslovno područje zdravstva, geoinformacijskih sustava, javne uprave, lokalne samouprave, gospodarstva, financija, osiguranja…
Kako ti se čine mentori? Pomažu li ti tijekom prakse?
Filip: Mentori su stvarno dobri, pristupačni i uvijek će se javiti i pomoći oko pitanja i problema. Drago mi je i što su mi pružili mogućnost da se ja i sam snalazim u novim situacijama, kako bi me na taj način naučili novim vještinama.
Lovro: Mentori i kolege su odlični. Uvijek su spremni pomoći i dati savjet. Atmosfera u uredu je opuštena i zdrava
Ana: Cijelo iskustvo prakse smatram izuzetno pozitivnim, a ponajviše bi istaknula ugodnu i kolegijalnu atmosferu koju su stvorili moj mentor i ostali članovi tima.
Jan: Stvarno moram pohvaliti svog mentora koji je tu kada treba pomoći, a s druge strane me i pusti da sam radim kako bi stekao stvarno radno iskustvo.
I naši mentori, koji dolaze iz IN2 i IGEE, imaju samo riječi hvale za studentice i studente.
Student Filip je ostavio snažan pozitivan dojam i njegov mentor, Igor Karuza vjeruje da će Filipove analitičke i tehničke vještine biti izuzetno vrijedne u njegovom daljnjem profesionalnom razvoju. Filipova spremnost da uloži dodatno vrijeme i energiju u razjašnjavanje nelogičnosti u kodu ili logici aplikacije ukazala je na njegovu proaktivnost i istinsku želju za razumijevanjem problema.
Kolega Matko Čeme iz osječkog ureda za studenta Lovru kaže: „Lovro nam je super došao kao malo osvježenje u timu, te nam je svojim zalaganjem pomogao da riješimo što smo planirali već neko vrijeme a za što nismo prije uhvatili dovoljno vremena. S obzirom da se sjećam kako zna biti zahtjevno na prvom poslu kada je sve novo, moram pohvaliti Lovru kako je preuzeo rješavanje zadataka bez puno stresa i marljivo radio na ostvarenju zadanog.“
Mentor Tomislav Kušanić iz Sektora gospodarstva i u uvodu na pitanje kako je zadovoljan pristupu zadacima studentice Antonije, kaže: „Jasno je zašto je FER na glasu kao odličan fakultet. Anotnija se nije dala obeshrabriti preprekama koje su se javile u zadacima koje je rješavala nego je pokazala kreativnost u pronalaženju rješenja za probleme na koje je nailazila. Otvorena je učenju novih stvari, ne bježi ni od dosadnih taskova ako ih je potrebno proći da bi se došlo do traženog rezultata. Očekujem da je pred njom uspješna karijera. „
Tomislav je i svoju mentorsku ulogu shvatio vrlo ozbiljno: „Biti mentor nekome tako sposobnom i marljivom je istovremeno nagrada, ali i izazov jer sa idejama potiče i mentora da širi granice svojih znanja. „
Kolega Dario Rakhel kaže za studenticu Anu da se od samog početka istaknula svojom sposobnosću brzog učenja i prilagodbe novim zadacima. Anin rad bio je temeljit, organiziran i uvijek u skladu s postavljenim standardima. Dario posebno ističe Aninu sposobnost rada u timu, kao i proaktivni pristup rješavanju problema
Ulogu mentora Dario je doživio vrlo pozitivno: „ Kao mentor, imao sam priliku podijeliti svoje znanje i iskustvo, što je dodatno obogatilo i moju profesionalnu praksu. Rad s motiviranom i angažiranom studenticom poput Ane podsjetio me na važnost kontinuiranog učenja i prilagodbe, te me inspirirao da i sam nastavim razvijati svoje vještine. Cijenim priliku za mentorstvo jer pruža obostranu korist – studenti dobivaju smjernice i podršku, dok mentor stječe svježe perspektive i motivaciju za daljnji profesionalni razvoj.“
Ivan Krcivoj se odlično osjećao u ulozi mentora. Za Luku kaže da je odličan student, vrlo motiviran i spreman učiti, koji je došao s vrlo dobrim teorijskim znanjem i brzo se „ufurao“ u posao i počao je rješavati aktualne zadatke.
Ivanu je ovo bila prva godina u ulozi mentora i iz tog razloga mu je donijela posebno veselje, ali ne samo u smislu kad bi odradio neki zadatak s Lukom, već i veselje kad bi i Luka uspješno samostalno odradio odrešeni zadatak. „Vidio sam da sam i ja bolje naučio kako stvari funkcioniraju jer prvo ja moram nešto dobro znati da bih mogao prenijeti dalje. Rekao bih da sam uspješno probio led s Lukom i jedva čekam novu priliku kada ću ponovno nekome biti mentor.“ Izjavio je Ivan.
Kakvi su generalno tvoji dojmovi o praksi o IN2?
Filip: Moji dojmovi su stvarno dobri. Mentori su mi pomagali u svemu što mi je trebalo, tu su i ostali zaposlenici koji su mi također na svako moje pitanje rado odgovorili, ekipa u uredu je super. Uvjeti rada su odlični: ugodni klimatizirani uredi, poslovni laptop i sva potrebna oprema je omogućena. Glavni cilj prakse jest omogućiti sudionicima da vide i nauče kako se u praksi koriste znanja koja su stekli na faksu a to je ono što sam na ovoj praksi i dobio.
Lovro: Praksa je odlična i mislim da se može dosta toga ovdje naučiti novog. Tek kad sam došao prvi put u ured, saznao sam koliko je poslovanje opširno i koliko ima različitih područja. Konkretno nisam imao pojma da tolike zdravstvene ustanove koriste IN2 software i to još van države.
Ana: Cijelo iskustvo prakse smatram izuzetno pozitivnim, a ponajviše bi istaknula ugodnu i kolegijalnu atmosferu koju su stvorili moj mentor i ostali članovi tima.
Antonija: Cjelokupni dojam prakse je odličan, pogotovo prijateljska i ugodna atmosfera tima u kojem sam radila.
Jan: Ja sam izuzetno zadovoljan svojim iskustvom i ne bih ni trenutka razmišljao kada bi mi ponudili opciju da ostanem na daljnjem studentskom angažmanu, mislim da to puno govori.
Ovime se pokazuje da su ljetne prakse odlična prilika za studente i studentice da iskuse rad u stvarnom poslovnom okruženju
Kroz različite projekte, podršku mentora i primjenu teorijskog znanja s fakulteta, studenti i studentice uspješno su obavili sve zadane zadatke. Njihovi dojmovi svjedoče o vrijednosti ovakvih iskustava, a naša IN2 i IGEA ekipa je ponosna što je mogla biti dio njihovog profesionalnog razvoja.
Vjerujemo da su pred njima sjajni daljni putevi u karijeri, a mi im želimo puno uspjeha u daljnjim izazovima.